Horšovský Týn - základy kaple Panny Marie Lurdské na Šibeničním vrchu

Kostelík Panny Marie Lurdské měl velice krátké trvání. Stával na Šibeničním vrchu jv. Od města při cestě do obce Lazce. Dnes zde je pouze kámen připomínající kapli a z rozhledny na Šibeničním vrchu můžete shlédnout půdorys kaple.
Koncem 19. století nechaly sestry Anna a Marie Kleinovy z Horšovského Týna na místě, kde kdysi údajně stávalo popraviště, vystavět malou kapli se zvonicí zasvěcenou Matce Boží. V r. 1910 získal mezi věřícími velkou oblibu kult světice zjevující se ve francouzských Lurdech, a proto byl interiér kaple přebudován ve stylu lurdské jeskyně. Kaple zanedlouho nestačila přílivu poutníků. Na naléhání věřících byla v letech 1911 – 1913 podle architekta Hrůzy z Plzně vystavěna a r. 1913 také vysvěcena nová kaple na Šibeničním vrchu. Většinu stavebního materiálu věnovala vrchnost. Stavby se bez nároku na odměnu zúčastnili sedláci i měšťané, kteří mezi sebou vybrali i většinu peněz potřebných ke stavbě. Stavební nadšení křesťanů sdílel i židovský pronájemce dvora v Lazcích, který stavbu bezplatně zásoboval vodou. Po r. 1945 ztratil kostelík využití, v 50. letech byl zdevastován a v 60. letech proběhlo na zřícenině armádní ženijní cvičení, po němž z kostela zbyla jen hromada suti.
V roce 2010 zde byla slavnostně otevřena rozhledna na Šibeničním vrchu, která je celoročně volně přístupná veřejnosti a z centra města k ní vede značená naučná stezka.
/čerpáno: Horšovskotýnsko, Historicko-turistický průvodce č. 9/